» » Декстрометорфан гідробромід для лікування непродуктивного кашлю. Препарати для лікування сухого кашлю: "Колдрекс найт", "Туссин плюс", "Алекс плюс"

Декстрометорфан гідробромід для лікування непродуктивного кашлю. Препарати для лікування сухого кашлю: "Колдрекс найт", "Туссин плюс", "Алекс плюс"

Сухий кашель – неприємний симптом. Він часто мучить протягом тривалого періоду часу і погіршує загальний стан. В усуненні сухого кашлю може допомогти декстрометорфан гідробромід. Скорочене позначення цього речовини – DXM (тобто Dextromethorphan).

Як діє речовина

Декстрометорфан входить в групу протикашльових компонентів. Застосування препаратів з цією речовиною показано при захворюваннях, що супроводжуються сухим кашлем (наприклад, при туберкульозі легенів, пневмонії, коклюші та ін). Декстрометорфан після потрапляння в організм розноситься по всіх органах. У головному мозку DXM впливає на кашльовий центр, пригнічуючи його збудливість. Завдяки цьому пригнічується болісний кашель.


Декстрометорфан гідробромід для лікування непродуктивного кашлю. Препарати для лікування сухого кашлю: "Колдрекс найт", "Туссин плюс", "Алекс плюс"

Що відбувається в організмі після прийому

Декстрометорфан входить до складу ліків, призначених для прийому внутрішньо. При попаданні в шлунок речовина швидко всмоктується. Приблизно через 10-30 хвилин DXM починає надавати лікувальний вплив. Вплив декстрометорфану на організм триває протягом 5-6 годин у дорослих людей і протягом 6-9 годин у дітей. Терапевтичні дози DXM не призводять до снодійного, наркотичного, анальгезирующему ефекту. При прийомі великих доз компонент починає чинити на організм людини такий вплив, яке схоже з впливом діссоціатівний і психоделічних речовин. Метаболізм речовини швидко і інтенсивно протікає в печінці. В час цього процесу утворюється активний метаболіт, званий декстрорфаном. Висновок ліки в основному здійснюється нирками. З сечею з організму виходять деметилированные метаболіти і декстрометорфан у незміненому вигляді.


В яких випадках може DXM заподіяти шкоду

Декстрометорфан гідробромід піддавався досліджень. Результати показали, що речовина в деяких випадках не можна застосовувати. Протипоказання до застосування:
  • Бронхіальна астма. При даному захворюванні DXM не застосовується з тієї причини, що він може погіршувати виділення мокроти і підвищувати опір дихальних шляхів.
  • Бронхіт.
  • Підвищена чутливість до компонентів.
  • Період прийому муколітичних препаратів.
  • Ні в якому разі не можна при вагітності і в період лактації експериментувати з застосуванням ліків, що мають у складі декстрометорфан. Цими препаратами можна завдати шкоди плоду або немовляти. DXM може призначатися тільки при крайній необхідності в таких випадках, коли очікуваний ефект для матері вище потенційного ризику для плода або немовляти. Також в ліків з DXM можуть бути додаткові протипоказання. Це залежить від складу медикаментів.
    Декстрометорфан гідробромід для лікування непродуктивного кашлю. Препарати для лікування сухого кашлю: "Колдрекс найт", "Туссин плюс", "Алекс плюс"

    Що ще важливо знати

    Препарати з декстрометорфаном гидробромидом потрібно з обережністю застосовувати при порушенні роботи печінки. DXM може викликати симптоми передозування, тому не можна пити ліки з даним компонентом у дозах, що перевищують рекомендовані. Люди, які приймали препарати великих дозах, стикалися з запамороченням, збудженням, порушенням свідомості, пригніченням дихання, зниженням артеріального тиску, тахікардією. При передозуванні потрібна допомога фахівців. Пацієнти з перерахованими вище ознаками потребують симптоматичної терапії, штучної вентиляції легенів.
    Декстрометорфан може викликати побічні симптоми:
  • з боку шлунково-кишкового тракту – больові відчуття в шлунку, нудота, блювання;
  • з боку нервової системи – запаморочення, тяга до сну.
  • Ще один можливий побічний симптом – це лікарська залежність. Однак вона виникає в рідкісних випадках. Причина формування залежності криється в тривалому прийомі великих доз якого-небудь ліки з DXM. При лікуванні кашлю нерідко люди забувають про прийом призначеного препарату з декстрометорфаном, а потім вирішують прийняти подвійну дозу для кращого ефекту. Подібне ні в якому разі не можна робити. Подвоєна доза негативно позначається на організмі, призводить до передозування.
    Декстрометорфан гідробромід для лікування непродуктивного кашлю. Препарати для лікування сухого кашлю: "Колдрекс найт", "Туссин плюс", "Алекс плюс"

    В яких препаратах є DXM

    Список медикаментів, що містять DXM, досить великий. Ось перелік засобів з декстрометорфаном гидробромидом (торгові назви і лікарські форми):
  • «Гликодин», «Колдрекс найт», «Терасил-Д», «Туссин плюс» – сиропи.
  • «Гриппекс», «Каффетин колд», «Падевикс» – таблетки.
  • «Тофф плюс» – капсули.
  • «Инфлюблок» – порошок для приготування розчину для прийому всередину.
  • Розглянемо деякі медикаменти з цього списку – «Колдрекс найт» і «Туссин плюс». Але почнемо з «Алекс плюс». Цього препарату немає у цьому списку, але багато людей пам'ятають такий медикамент. Раніше він продавався в аптеках і призначався лікарями для лікування гострих і хронічних захворювань органів дихання, які протікають з сухим подразнюючим кашлем.
    Декстрометорфан гідробромід для лікування непродуктивного кашлю. Препарати для лікування сухого кашлю: "Колдрекс найт", "Туссин плюс", "Алекс плюс"

    «Алекс плюс»

    Кілька років тому з метою лікування сухого кашлю деякі люди приймали препарат «Алекс плюс». У цього засобу була одна лікарська форма – пастилки. До складу входило 3 активних компоненти – декстрометорфан гідробромід, терпингідрат, левоментол. Завдяки цим речовинам препарат мав протикашльову, відхаркувальну і спазмолітичну дію. «Алекс плюс» призначався в наступних дозах:
  • Дорослим – від 2 до 5 пастилок 3 або 4 рази в день. Максимально допустима кількість пастилок – 20 шт. (за добу).
  • Дітям у віці 4-6 років – 1 пастилка 3 або 4 рази в день. Максимальна добова кількість пастилок – 4 шт.
  • Дітям у віці 7-12 років – від 1 до 2 пастилок 3 або 4 рази в день. Максимальна добова доза – 8 пастилок.
  • Препарат вважався досить ефективним. Однак зараз відчути на собі його лікувальну дію вже не можна. Пастилки від кашлю «Алекс плюс» не продаються більше в російських аптеках. Препарат зник з-за закінчення дії реєстраційного посвідчення.

    «Колдрекс найт»

    «Колдрекс найт» – комбінований препарат, який випускається у формі сиропу. Він призначений для боротьби з симптомами застуди, гострих респіраторних захворювань. Виготовлено ліки на основі 3 активних речовин – декстрометорфану, прометазину гідрохлориду та парацетамолу. Декстрометорфан пригнічує виникає сухий кашель. Прометазин усуває закладеність носа. Парацетамол знижує підвищену температуру. Також цей компонент надає аналгезуючу дію, позбавляє від болю в суглобах, м'язах і від головного болю.

    Препарат приймають 1 раз на добу на ніч, т. к. він послаблює симптоми і у зв'язку з цим покращує сон. Разові дози встановлені наступні:
  • для дорослих (у тому числі і для літніх людей) – 20 мл;
  • для дітей 6-12 років – 10 мл;
  • для дітей з 12 років – 20 мл
  • Дане ліки від сухого кашлю дітям молодше 6-річного віку, не призначається. Також сироп протипоказаний при захворюваннях нирок, доброякісної гіпертрофії передміхурової залози, захворюваннях крові, епілепсії, дефіциті глюкозо-6-фосфатдегідрогенази. Даний препарат можна пити протягом 3 днів. При збереженні симптомів захворювання після такого короткого курсу лікування слід припинити прийом сиропу і звернутися до лікаря.
    Декстрометорфан гідробромід для лікування непродуктивного кашлю. Препарати для лікування сухого кашлю: "Колдрекс найт", "Туссин плюс", "Алекс плюс"

    «Туссин плюс»

    «Туссин плюс» – сироп від кашлю з ароматом вишні. Це теж комбінований препарат, який поєднує в собі протикашльовий і відхаркувальний речовини. Протикашельний компонент в сиропі – декстрометорфан гідробромід. Відхаркувальну функцію виконує гвайнефезин. Він підвищує активність миготливого епітелію, збільшує секрецію рідких компонентів бронхіального слизу.
    Сироп «Туссин плюс» п'ють з метою полегшення симптомів гострих респіраторних вірусних інфекцій, грипу, застудних захворювань, що протікають з кашлем. Приймають ліки після їжі через кожні 4 години. Разові дози:
  • для дорослих – 2 ч. ложки;
  • для дітей 6-12 років – 1 ч. ложка;
  • для дітей від 12 років і старше – 2 ч. ложки.
  • Ліки від сухого кашлю дітям молодше 6 років не підходить. Інші протипоказання – виразка шлунка і 12-палої кишки, тяжкі органічні хвороби центральної нервової системи, наявність в анамнезі шлункового кровотечі, вологий кашель, при якому рясно відходить мокротиння. Ще заборонено під час лікування сиропом приймати інші ліки, у складі яких є декстрометорфан і/або гвайнефезин.
    Декстрометорфан гідробромід для лікування непродуктивного кашлю. Препарати для лікування сухого кашлю: "Колдрекс найт", "Туссин плюс", "Алекс плюс"

    Взаємодія декстрометорфану

    Небажані наслідки можуть виникати при поєднанні DXM з іншими речовинами:
  • ряд побічних ефектів фіксується при одночасному прийомі декстрометорфану та інгібіторів МАО – збудження, запаморочення, внутрішньочерепна кровотеча, підвищення артеріального тиску, кома і т. д.;
  • серотоніновий синдром і смерть можливі при поєднанні DXM і трициклічних антидепресантів;
  • при застосуванні аміодарону, флуоксетину, хінідину може підвищуватися концентрація декстрометорфану в крові;
  • тютюновий дим провокує підвищення секреції залоз на тлі пригнічення кашльового рефлексу;
  • хінідин підсилює і подовжує дію DXM.
  • Додатково про лікарську взаємодію необхідно дізнаватися з інструкцій препаратів, що містять декстрометорфан. Наприклад, «Колдрекс найт» не можна поєднувати з іншими засобами проти застуди і нежиті, що містять парацетамол. Забороняється також під час лікування цим сиропом вживати алкогольні напої.
    Декстрометорфан гідробромід для лікування непродуктивного кашлю. Препарати для лікування сухого кашлю: "Колдрекс найт", "Туссин плюс", "Алекс плюс"
    На закінчення варто відзначити, що небажано самостійно застосовувати препарати для лікування непродуктивного кашлю. Їх повинен призначати лікар у комплексі з додатковими медикаментами, адже потрібно не тільки придушувати цей симптом, але і впливати на причину його виникнення, тобто на наявне захворювання.
    159